Hit enter after type your search item
Onime Marketing

Twoje źródło tricków do gier!

Twórcy CD Projekt Red tworzą związek po zwolnieniach

/
/
/
58 Views

Deweloperzy Cyberpunka 2077 i CD Projekt Red, dewelopera Wiedźmina 3, utworzyli związek. Jak podaje portal związkowy, związek powstał w odpowiedzi na trzykrotne zwolnienia w firmie w tym roku Eurogamer. Założyciele Polskiego Związku Pracowników Gamedev, Lev Ki i Paweł Myszka, twierdzą, że złożono całą niezbędną dokumentację, ale związek nie otrzymał żadnej odpowiedzi ze strony kierownictwa CDPR – wynika z publikacji.

„Zaczęliśmy rozmawiać o tworzeniu związków zawodowych po fali zwolnień w 2023 r., kiedy zwolniono 9 procent Czerwonych (czyli około 100 osób)” – odpowiedź na często zadawane pytania na stronie związkowej strona internetowa czyta. „To wydarzenie spowodowało ogromną ilość stresu i niepewności, co odbiło się na naszym zdrowiu psychicznym i w odpowiedzi doprowadziło do utworzenia tego związku. Posiadanie związku oznacza większe bezpieczeństwo, przejrzystość, lepszą ochronę i silniejszy głos w czasach kryzysu.

„Powyższe zestawienie pokazuje, jak pracodawcy często postrzegają swoje interesy jako sprzeczne z interesami pracowników. Chociaż w tym układzie to pracownicy tworzą wartość, to nie mają oni żadnej władzy decyzyjnej w sprawach związanych ze strukturą firmy. Dlatego potrzebujemy zorganizować się, aby wejść w takie sytuacje na równych zasadach. Wierzymy, że masowe zwolnienia stanowią zagrożenie dla branży gamedev i wierzymy, że tworzenie związków zawodowych jest dla nas sposobem na zachowanie potencjału branży.

Związek Pracowników Polskiego Gamedevu jest sekcją OZZ IP, która jest dużym, ogólnopolskim związkiem obejmującym różne branże i firmy. Mówi, że „chce budować kolektyw” i „działać jako system wsparcia, który aktywnie działa na rzecz ochrony pracowników i ma silną pozycję negocjacyjną”. Polski Związek Pracowników Gamedev twierdzi, że obecnie koncentruje się wyłącznie na pracownikach CDPR – Reds – aby nadać związkowi wyjątkowy, wspólny głos.

Jego pierwszym celem jest zgromadzenie większej liczby osób, jak czytamy w FAQ. Zwróciła się do zarządu CDPR z chęcią nawiązania dialogu między nim a zarządem. Związek znajduje się także w, jak to nazywa, „okresie próbnym”, podczas którego związek zostaje prawnie utworzony, ale nie ma jeszcze ukonstytuowanego całego organu zarządzającego. Okres próbny kończy się w połowie grudnia, kiedy to związek odbędzie duże zgromadzenie statutowe.

Informator gier skontaktował się z CDPR z pytaniem, czy dobrowolnie uzna ten związek lub czy ma oświadczenie lub odpowiedź w sprawie utworzenia tego związku, i zaktualizuje tę historię, jeśli dowie się więcej.

Zrzut ekranu z Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Jak wspomniano wcześniej, utworzenie tego związku następuje po trzech falach zwolnień w CDPR w ciągu trzech miesięcy, na początku lata. Dwudziestu dziewięciu pracowników zostało zwolnionych w nabytym w 2021 roku studiu The Molasses Flood, które w maju pracuje nad grą o Wiedźminie pod kryptonimem „Sirius”, jak zauważył Eurogamer. Następnie CDPR zwolniło 30 pracowników z zespołu pracującego nad karcianym spinoffem Wiedźmina do Gwinta, a w lipcu w CDPR zwolniono kolejnych 100 osób.

Powstanie tego związku następuje zaledwie kilka tygodni po premierze najnowszego dodatku CDPR, dodatku Phantom Liberty do Cyberpunka 2077 – czytaj Informator gier przejrzyj tutaj. W tym roku utworzenie związku zawodowego podąża za różnymi innymi formacjami związkowymi w branży gier. W styczniu Microsoft uznał związek ZeniMax Studios po głosowaniu większością głosów, a w lipcu pracownicy Sega of America z sukcesem głosowali za utworzeniem największego wielowydziałowego związku w branży gier.

W zeszłym roku o tej porze CDPR ogłosiło nową grę Cyberpunk, wiele gier Wiedźmin i nowe IP.

[Source: Eurogamer]

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This div height required for enabling the sticky sidebar