Hit enter after type your search item
Onime Marketing

Twoje źródło tricków do gier!

Ten 44-letni horror był na tyle niezależny, że jego legendarny twórca sprzedał go w plastikowej torbie, a po jednym dniu na eBayu rzadki oryginalny egzemplarz kosztuje już ponad 4000 dolarów

/
/
/
56 Views

Rzadka, oryginalna kopia pierwszej gry opracowanej przez legendarny zespół małżeństwa Kena i Roberty Williamsów właśnie trafiła do serwisu eBay i pomimo tego, że jest niczym więcej niż dyskietką i kartką papieru w plastikowej torbie, jest już gotowa uzyskać tysiące dolarów już po jednym dniu na portalu aukcyjnym.

Williamsowie są najbardziej znani jako założyciele On-Line Systems, która później przekształciła się w Sierra On-Line, oraz twórcy serii King’s Quest. Ale On-Line Systems pierwotnie miało być firmą zajmującą się oprogramowaniem biznesowym i dopiero po tym, jak Roberta wpadła w obsesję na punkcie gry przygodowej Colossal Cave Adventure, postanowili stworzyć grę.

Ta gra nazywała się Mystery House i była tak samo niezależną grą, jak tylko można było zrobić w 1980 roku. Roberta zajmowała się pisaniem i projektowaniem, podczas gdy Ken zajmował się programowaniem, współpracując przy tworzeniu tajemniczego morderstwa, w którym ciała piętrzyły się szybciej niż w slasherze trzepnięcie. Była to jedna z pierwszych graficznych gier przygodowych i jedna z pierwszych gier typu horror, w obu przypadkach poprzedzająca terminy, którymi określamy te gatunki.

Pierwsza edycja Mystery House została sprzedana poprzez reklamy wysyłkowe w różnych magazynach komputerowych i okazała się na tyle skuteczna, że ​​sprzedała się w 10 000 egzemplarzy, które Roberta osobiście wydrukowała i zapakowała w torby Ziploc. On-Line Systems później przedrukowało Mystery House w bardziej formalnym opakowaniu i chociaż wszystkie wersje gry są dość rzadkie, oryginalna wersja jest wręcz legendarna.

Wszystko to jest wstępem mającym na celu wyjaśnienie, jak dzika jest kopia Mystery House w oryginalnej formie pojawił się na eBayujak zauważył Chris Kohler z Digital Eclipse Niebieskie niebo. „Roberta Williams prawdopodobnie kupiła tę torebkę w supermarkecie i przykleiła tę naklejkę na kuchennym stole, właśnie to mówię” – żartuje Kohler.

Późniejsze wydania Mystery House kosztują już od kilkuset dolarów do kilku tysięcy na ebayu, ale zaledwie dzień po opublikowaniu tej oryginalnej kopii kwota przekroczyła już 4000 dolarów. A skoro do końca pozostało jeszcze sześć dni, prawdopodobnie wzrośnie ona znacznie wyżej. „Wydaje mi się, że nie dotykałem go przez 40 lat, zanim w tym tygodniu odkryłem go w pudełku ze starym oprogramowaniem” – mówi sprzedawca, ale co ciekawe, twierdzi, że mimo upływu lat dysk nadal działa.

„Człowieku, gdybym miał pojęcie, za jaką cenę to może kosztować, spróbowałbym to trochę bardziej uporządkować, ale myślę, że już to widziałeś” – mówi sprzedawca w niedawnym dodatku do postu.

Wczesne wydanie Mystery House cieszy się wyraźnym zainteresowaniem, jednak kolekcjonerzy muszą zachować ostrożność. W 2022 roku na scenie kolekcjonowania gier na komputery PC miał miejsce znaczący skandal, kiedy odkryto, że wiele tytułów – w tym poprzednik Ultimate Akalabeth i japońska kopia Mystery House – to prawdopodobnie podróbki. Nasi przyjaciele z Gracz komputerowy donoszono o tym wówczas i jest to godne uwagi ostrzeżenie o tym, jak trudno jest wykryć fałszywą grę komputerową z tego rocznika.

Z pewnością nie mam budżetu, aby licytować taką grę, ale trzymam kciuki, aby ogłoszenie o Mystery House było autentyczne. To taki fajny temat, że potrzebuję, żeby ta historia miała szczęśliwe zakończenie.

Ken i Roberta wrócili do tworzenia gier, aby przerobić Colossal Cave Adventure.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This div height required for enabling the sticky sidebar