Hit enter after type your search item
Onime Marketing

Twoje źródło tricków do gier!

Pierwszy dysk SSD Samsunga generacji 5 jest wolniejszy niż większość dysków SSD PS5, ale może to być w porządku

/
/
/
45 Views

W 2023 roku byliśmy świadkami pojawienia się dysków SSD PCIe Gen 5 na rynku głównego nurtu. W zeszłym roku o tej porze kilka pierwszych dysków przedostało się na rynki azjatyckie, a gdy kompatybilność płyt głównych zaczęła być coraz bardziej powszechna, większe marki zaczęły je wykorzystywać.

Obecnie mamy kilka modeli, które są powszechnie dostępne. Legend 970 firmy ADATA ma własny wentylator wbudowany w radiator, a Crucial T700 Pro został dobrze oceniony, ale spotkał się z mieszanymi opiniami konsumentów. Te dyski SSD Gen 5 są wciąż w fazie początkowej, a ich zmienność pod względem rozmiaru, chłodzenia i prędkości oznacza, że ​​nadal mają szansę stać się najlepszymi dyskami SSD do gier.

Jednak teraz Samsung rzucił kapelusz na ring, ogłaszając wczoraj Samsung 990 Evo, pierwszy w historii dysk SSD z interfejsem hybrydowym. Dzięki 4 liniom PCIe Gen 4 i 2 liniom PCIe Gen 5 może współpracować z obiema architekturami, oferując jednocześnie tę samą przepustowość każdej z nich.

Zasadniczo, gdy 990 EVO zostanie podłączony do systemów PCIe Gen 5, automatycznie połączy się z dwoma szybkimi liniami, ale nie nastąpi spadek wydajności w porównaniu z czterema liniami Gen 4. Mając to na uwadze, modelu 990 EVO można używać nawet z kompatybilnymi laptopami. Ta sprytna konstrukcja zmniejszy również zapotrzebowanie na energię i temperaturę, z którymi borykają się dyski SSD 5. generacji.

Samsung 990 EVO stoi przed swoim pudełkiem i pokazuje swoje niewielkie rozmiary

(Źródło zdjęcia: Future / Duncan Robertson)

Jest to z pewnością interesujące podejście, biorąc pod uwagę niesamowicie szybką architekturę PCIe 5.0 i poważnie przełamujące trendy, które widzieliśmy do tej pory.

Dla porównania, codzienny dysk NVMe Gen 4, taki jak na przykład jeden z najlepszych dysków SSD PS5, jest w stanie osiągnąć prędkość odczytu do 7400 MB/s. Szybkość Gen 5 przekraczająca 1 GB/s jest więc dość absurdalna. Nowy 990 EVO jest jednak znacznie bardziej stonowany, a jego prędkość odczytu wynosi 5000 MB/s, niezależnie od tego, czy korzystasz z dysku o pojemności 1 TB, czy 2 TB.

Zanim wywoła to wściekłość graczy na Samsunga, dodam, że nie jest to dysk przeznaczony dla najwyższej klasy komputerów do gier. To seria EVO firmy Samsung, która oferuje nieco więcej zarezerwowanych prędkości, autentyczną domową architekturę, ale bardziej rozsądne ceny. Rzeczywiście, jeśli porównasz prędkości bezpośrednio, dyski 980 PRO i 990 Pro są szybsze niż ta nowa opcja EVO, ale jeśli spróbujesz zdobyć którykolwiek z nich, nadal będziesz patrzeć na ponad 80 dolarów za 1 TB na 2 lata -stara architektura. Nie podano mi cen nowego 990 EVO w USA, ale w Wielkiej Brytanii będzie to kosztować 100,99 GBP za 1 TB i 169,99 GBP za model 2 TB.

W przypadku dysku, który plasuje się gdzieś pomiędzy dyskami SSD Gen 4 i Gen 5, jego cena w pewnym stopniu to odzwierciedla. Jednak szczerze mówiąc, może to mieć poważną wartość, jeśli chodzi o zabezpieczenie na przyszłość.

Należę do osób, które recenzują urządzenia pamięci i pamięci masowej pod kątem pracy i nawet mając dostęp do kilku wydajnych komputerów do gier, miałem poważne trudności z przetestowaniem dysków SSD 5. generacji ze względu na ich ograniczoną kompatybilność z płytą główną i okropne radiatory. Jeśli nie potrzebujesz w tej chwili absolutnie najlepszych prędkości na dysku SSD, ale wiesz, że w pewnym momencie będziesz chciał zaktualizować swoją płytę główną i komputer, 990 EVO może być dla Ciebie idealną odskocznią do przeprowadzenia tego transferu .

W przypadku twórców treści, fotografów i grafików prędkość odczytu 5000 MB/s nie będzie stanowić problemu. Nawet w grach nadal zapewniasz sobie solidne czasy ładowania – minimalna prędkość odczytu dysku SSD PS5 może technicznie być wyższa (5500 MB/s), ale w praktyce niewiele.

W każdym razie nie zalecamy umieszczania takiego dysku ani żadnego dysku Gen 5 w konsoli PS5. Jak zauważyli niektórzy YouTuberzy, system Sony ich nie lubi, a dyski SSD Gen 5 nie są wstecznie kompatybilne z zatokami M.2 Gen 4.

Tak czy inaczej, bardziej interesuje mnie architektura takiego dysku, ponieważ pokazuje, że istnieje więcej niż jedno podejście do radzenia sobie z nową technologią. Chociaż technicznie jest to pierwszy dysk SSD Samsunga Gen 5, jestem pewien, że kiedy pojawi się pierwszy model PCIe 5.0 „PRO”, będzie on znacznie stabilniejszy niż konkurenci, których już widzieliśmy, ponieważ marka podjęła bardziej wyważone podejście podejście na początek.

Co więcej, podziwiam firmę Samsung za zapewnienie konsumentom odskoczni pokoleniowej dzięki sprytnym innowacjom technicznym. To coś, czego nie często widujemy, jeśli chodzi o najlepsze procesory do gier lub najlepszą pamięć RAM do gier.


Szukasz czegoś bardziej przenośnego? Sprawdź najlepsze zewnętrzne dyski twarde do gier, najlepsze zewnętrzne dyski twarde PS5oraz najlepsze dyski twarde do Xbox Series X.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This div height required for enabling the sticky sidebar