Hit enter after type your search item
Onime Marketing

Twoje źródło tricków do gier!

Jeśli Joker: Rok pierwszy nie jest historią pochodzenia, to czym właściwie jest?

/
/
/
59 Views

W tym miesiącu podstawowa książka o Batmanie skupia się na Jokerze. Batman nr 142-144 publikuje co tydzień, a nie co miesiąc, aby opowiedzieć nową, składającą się z trzech numerów historię „The Joker: Year One”, która obiecuje zmienić to, co wiemy o Księciu Zbrodni-Klownie – nawet jeśli pisarz Chip Zdarsky stwierdził, że historia jest nie historia pochodzenia zabójczego klauna.

Pierwszy numer jest już dostępny i choć prawdopodobnie okaże się nieco oszałamiający dla zwykłych czytelników Batmana ze względu na mnóstwo odniesień i wiele stref czasowych, zagłębia się w to, co czyni tę postać tak wiecznie przerażającym przeciwnikiem Bruce’a Wayne’a.

Przed nami spoilery dla Batmana nr 142

(Zdjęcie: DC)

Zdarski nie żartował. Sądząc po pierwszym numerze, nie jest to wcale tradycyjna opowieść z pierwszego roku. Po pierwsze, akcja rozgrywa się w dwóch odrębnych okresach czasu – przeszłości, ale także pozornej przyszłości, narysowanych przez różnych artystów.

W przyszłych scenach, wyróżnionych przez Andreę Sorrentino i cudownie mroczne i klimatyczne dzieło kolorysty Dave’a Stewarta, Joker siał spustoszenie w Gotham, choć nie jesteśmy jeszcze do końca pewni, jak to się stanie. Zostawił także parę charakterystycznych czerwonych kapturów, co skłania Batmana do przypomnienia niektórych z ich pierwszych konfliktów – szczególnie Batman: Rok Zero.

Grafika z Batmana nr 142

(Zdjęcie: DC)

Następnie wracamy myślami do przeszłości – i a bardzo znajomy panel Jokera śmiejącego się maniakalnie. Jest tu trzech Jokerów (prawdopodobnie nawiązanie do zeszłorocznej serii „The Bat-Man of Gotham” z numerów 131–135), którzy walczą, przy czym dwóch najwyraźniej zostaje pozostawionych na śmierć, choć szczerze mówiąc, ten aspekt jest trochę niejasny.

Oczywiście, jeśli chodzi o wiele historii pochodzenia Jokera, jedna z nich rzuca światło bardziej mrocznie niż inne. Batman #142 nie tylko nawiązuje do Zabójczego żartu – artysta Giuseppe Camuncoli bezpośrednio odwzorowuje moment, w którym Joker, właśnie wyciągając się z fatalnej kadzi Ace Chemicals, wybucha śmiechem w jednym z najbardziej kultowych paneli w całej historii komiksy. Większa część numeru podąża za Jokerem, który próbuje dokładnie dowiedzieć się, jak zostać mistrzem kryminalnym. Jeśli Zabójczy Żart miał pokazać „jeden zły dzień”, który złamał Jokera, to wydaje się, że chodzi o podążanie za nim przez wiele mniej złych, ale wciąż nie do końca wspaniałych dni, które po nich następują.

Grafika z Batmana nr 142

(Zdjęcie: DC)

Jest to, powiedzmy, pogrubiony spróbuj dopasować nową historię tuż po wydarzeniach z Zabójczego Żartu, przez co będziesz się zastanawiać, dlaczego ta historia została opowiedziana. Dwuznaczność pochodzenia Jokera jest cenną rzeczą (nawet Zabójczy Żart, który przedstawia całą sytuację dość bezpośrednio, jest sformułowany w taki sposób, że jest tylko jednym z możliwych wyjaśnień). Choć Batman nr 142 nie umniejsza tego całkowicie, istnieje ryzyko, że będzie sprawiał wrażenie jedynie zbędnego dodatku do ponadczasowego klasyka.

Być może zmieni się to w przyszłym tygodniu wraz z rozwojem historii. Ostatnia część numeru kończy się spotkaniem Jokera z tajemniczą postacią, która twierdzi, że jest „najmądrzejszym człowiekiem na świecie”, a także osobą, która szkoliła Batmana. Czy Joker zamierza zatrudnić mentora? Hmm.

Grafika z Batmana nr 142

(Zdjęcie: DC)

Sprawa powraca do przyszłej osi czasu. Książę Thomas został „zarażony” i sieje spustoszenie w Gotham. Batman jest na jego tropie, ale ścieżka prowadzi go do przerażającej świadomości, że Gotham zostało dotknięte zarazą, która pozornie przemienia zwykłych obywateli w Jokera.

Oczywiście nie jest to pierwszy raz, kiedy ludzie są „zażartowani”, ale tutaj wygląda to dość apokaliptycznie. To solidny cliffhanger, nieco podważony przez fakt, że wydaje się bardzo podobny do końca zeszłomiesięcznego Action Comics #1061 (w którym mieszkańcy Metropolis przemienili się w Bizarros), a nawet części niedawnego crossovera Titans: Beast World.

Oczywiście nie da się ocenić fabuły na podstawie samego pierwszego numeru, a Batman nr 142 ma wiele do zaoferowania, zwłaszcza wyraźnie złowieszczy nastrój i wspaniałe grafiki od Camuncoli i Sorrentino. Jednak następne dwa numery muszą zapewnić silniejsze poczucie kierunku i celu, jeśli Joker: Rok pierwszy nie będzie postrzegany jedynie jako nieco zagmatwany przypis do niektórych klasycznych historii o Batmanie.

Batman nr 142 jest już dostępny w DC. Historia będzie kontynuowana w przyszłym tygodniu wraz z Batmanem nr 143.


Czy zgadniesz, gdzie na naszej liście znajduje się Zabójczy Żart najlepsze historie Jokera?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This div height required for enabling the sticky sidebar